Nie tylko przedsiębiorcy zajmują się działalnością gospodarczą
Prowadzenie interesów nie musi być zajęciem pierwszoplanowym. Często może mieć charakter uboczny, służący pozyskiwaniu środków na działalność, której nigdy byśmy z zarabianiem pieniędzy nie wiązali
Niekiedy nie ma potrzeby, by iść na całość i zakładać spółkę czy podejmować indywidualną działalność gospodarczą pod własnym nazwiskiem. Czasem może to podpowiadać ostrożność. Czasem zaś to charakter aktywności sprawia, że zakładanie firmy nie jest konieczne albo wskazane są mniejsze jej rozmiary. Dla tych, którzy znajdą się w podobnej sytuacji, przeznaczone są szczególne formy działalności gospodarczej. Oddziały czy przedstawicielstwa firm zagranicznych nie są np. pełnoprawnymi przedsiębiorcami. Także fundacje, stowarzyszenia i wiele innych podmiotów działających w obrocie to nie są struktury przeznaczone do prowadzenia działalności gospodarczej, choć czasem wolno im się nią zająć. O czym warto pamiętać, przymierzając się do założenia takiego podmiotu albo zaczynając robić z nim interesy?
Różne formy, różne obowiązki
Przede wszystkim zastanówmy się, czy i od kiedy chcemy być przedsiębiorcami. Czasem potrzeba podjęcia działalności gospodarczej pojawia się już po powstaniu podmiotu, który co do zasady biznesem się nie zajmuje. Warto się jednak zastanowić jeszcze przed podpisaniem wymaganych dokumentów, czy jest to forma, która najlepiej odpowiada naszym potrzebom i oczekiwaniom. To przełoży się na konkretne koszty. Wskutek podjęcia działalności gospodarczej podmiot taki staje się bowiem przedsiębiorcą. To zaś oznacza rozciągnięcie nań wielu...Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta