Fascynująca brzydota ciała i marność duszy
Tom pod redakcją Umberta Eco. Jak przez stulecia zmieniał się społeczny odbiór dziwolągów i potworów
To trzeba przeczytać: historia sztuki, literatury i estetyki przejrzane pod kątem tego, co w człowieku odstręczające, nieprzyzwoite, podłe, potworne. Fizycznie i duchowo. Wszystko podane w pigułce łatwej do przełknięcia nie tylko dla znawców wymienionych dziedzin.Fascynujące „śledztwo” ludzkich mankamentów prowadzone jest chronologicznie, przez stulecia. Początek w antyku, finał dziś.
Dziwactwa usystematyzowane
Tom można traktować jako kontynuację „Historii piękna”, lecz nie jest to warunek konieczny. Pozostaje ważny i zrozumiały także bez znajomości tamtej, wydanej w 2005 r. pracy. Skonstruowany przejrzyście: materiał podzielony na 15 tematów – rozdziałów, ze wstępami napisanymi przez zespół naukowców pod redakcją Eco. Każde zagadnienie zilustrowane słowem i obrazem (reprodukcje ponad 250 dzieł sztuki plus prawie setka zdjęć i dokumentów oraz fragmenty niemal 300 tekstów naukowych i literackich).
Co uważamy za brzydotę? Jaki los spotyka napiętnowanych nią ludzi? Jak przez stulecia zmieniał się społeczny odbiór dziwolągów i potworów?Że zmienił się, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Dowodem –...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta