Ubranie moskiewskie wyróżniało się spośród innych blaskiem i wspaniałością
Anna Jagiellonka na portrecie koronacyjnym przedstawiona jest w przepysznej sukni charakterystycznej dla kręgu niemieckiego. Suknia ta ma dopasowany stanik z wąskimi długimi rękawami, wydatny kołnierz i niezwykle bogatą dekorację w postaci kolorowych haftów i aplikacji z kamieni szlachetnych; długa, sięgającą ziemi spódnica z naszytymi poziomymi listwami, układa się w symetryczne rurkowate fałdy, ma dzwonowaty kształt, bowiem opiera się na fiszbinowym fortugale. Szyku dodają drogocenny naszyjnik w formie kołnierza, kosztowne perłowe i złote sznury, a przede wszystkim królewskie atrybuty – korona, jabłko i berło.
Szkoci, którzy od drugiej połowy XVI wieku bardzo licznie osiedlali się na naszych ziemiach, a cenieni byli zwłaszcza jako doskonali żołnierze; walczyli m.in. pod Pskowem w 1581 roku. Typowym nakryciem głowy były szerokie czapy, przekształciły się następnie w obszerne berety. Na nogi zakładano obcisłe krótkie spodnie zwane trews lub triubhas, albo spodnie luźne sięgające kolan (w XVII wieku do kostek). Noszono kaftany (jerkin), które miały niezszyte od spodu rękawy, natomiast wamsy przypominały te lancknechtowskie, miały pikowane romby i były nacinane, dzięki czemu spodnia warstwa będąca w innym kolorze tworzyła kontrast (rzezane kabaty). ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta