Inwestor i wykonawca płacą solidarnie
Dla inwestora budowlanego i dla wykonawcy kluczowe znaczenie ma przepis o solidarnej odpowiedzialności za zapłatę wynagrodzenia podwykonawcy
Od chwili wejścia w życie budzi on jednak poważne wątpliwości interpretacyjne. O przesłankach powstania solidarnej odpowiedzialności inwestora i wykonawcy za zapłatę wynagrodzenia za roboty budowlane wykonane przez podwykonawców mówi art. 6471 kodeksu cywilnego. Skutkiem jego niejednoznaczności są istotne rozbieżności zarówno w literaturze, jak i w orzecznictwie sądów powszechnych oraz Sądu Najwyższego.
Zgodnie z art. 6471 § 2 k.c. do zawarcia przez wykonawcę umowy o roboty budowlane z podwykonawcą wymagana jest zgoda inwestora. Uważa się, że inwestor wyraził zgodę na zawarcie umowy, jeżeli nie zgłosił na piśmie sprzeciwu lub zastrzeżeń w ciągu 14 dni od przedstawienia mu przez wykonawcę umowy z podwykonawcą lub jej projektu wraz z częścią dokumentacji dotyczącą wykonania robót określonych w umowie lub projekcie. Skutkiem wyrażenia takiej zgody jest powstanie solidarnej odpowiedzialności inwestora za zapłatę wynagrodzenia za roboty budowlane wykonane przez podwykonawcę (art. 6471 § 5 k.c.).
Data wejścia w życie
W literaturze nie ma zgodności, czy art. 6471 k.c., wprowadzony przez ustawę z 14 lutego 2003 r. o zmianie ustawy – Kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw, ma zastosowanie, gdy umowa o roboty budowlane między inwestorem a wykonawcą generalnym zawarta została przez wejściem w życie tej ustawy, tj. przed 24 kwietnia 2003 r., natomiast umowa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta