Czterech badaczy otrzymało polskie Noble
Laury dla badaczy za barbarzyńców, DNA oraz ultradźwięki. Wczoraj zostały przyznane najpoważniejsze w naszym kraju wyróżnienia – Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej
Prof. Karol Modzelewski z Instytutu Historii Uniwersytetu Warszawskiego został laureatem w dziedzinie nauk humanistycznych i społecznych.
Nagrodzono go za badania nad historią powstawania tożsamości europejskiej odkrywające znaczenie tradycji przedchrześcijańskiej i wielokulturowej dla współczesnego pojęcia Europy przedstawione w dziele „Barbarzyńska Europa”.
Prof. Włodzimierz Krzyżosiak z Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu otrzymał nagrodę w dziedzinie nauk przyrodniczych i medycznych za odkrycie mechanizmu selektywnego wyciszania informacji genetycznej mogącej prowadzić do chorób neurodegeneracyjnych.
Doc. dr hab. Andrzej Sobolewski z Instytutu Fizyki PAN w Warszawie został uhonorowany w dziedzinie nauk ścisłych za wyjaśnienie fotostabilności materii biologicznej przez odkrycie nowego mechanizmu dezaktywacji bezpromienistej elektronów wzbudzonych stanów DNA i białek.
Prof. Andrzej Nowicki z Instytutu Podstawowych Problemów Techniki PAN w Warszawie otrzymał nagrodę w dziedzinie nauk technicznych za opracowanie podstaw teoretycznych i wdrożenie do produkcji ultrasonografów z obrazowaniem kolorowym przepływu krwi.
Jak co roku, nagradzani są uczeni za swoje osiągnięcia i odkrycia z ostatnich czterech lat, jeżeli stanowią istotny wkład w życie duchowe i postęp cywilizacyjny naszego kraju oraz zapewniają Polsce miejsce w nauce światowej. W tym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta