Życie matek z Krakowa nadal zagrożone
Lekarze, sanepid i prokuratura badają, jak rodzące zakaziły się paciorkowcem. Epidemiolodzy twierdzą, że mógł pojawić się nowy szczep bakterii
Do wyjaśnienia sprawy zamknięto oddział położniczy krakowskiego szpitala MSWiA, na którym doszło do zakażenia. Trzy spośród czterech kobiet, które dostały zakażenia wywołanego paciorkowcem, leżały na jednej sali. Dwie z chorych są w bardzo ciężkim stanie, lekarze utrzymują je w śpiączce farmakologicznej.
– Najgorsze jest to, że na skutki działania toksyn wytwarzanych przez bakterie paciorkowca nie mamy lekarstwa. Możemy podawać antybiotyk, ograniczać namnażanie się bakterii. Ale szkody, które zrobiły, są bardzo trudne do odwrócenia – mówi dr Paweł Grzesiowski z Narodowego Instytutu Leków.
Paciorkowiec typu A to bakteria chorobotwórcza. Wywołuje anginę, różę, szkarlatynę. Jej nosicieli jest stosunkowo niewielu: bakterie paciorkowca raczej nie bytują w organizmie bez szkody dla niego. Jeśli są, zazwyczaj wywołują chorobę....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta