Nowa polityka na prawicy
Nowa polityka na prawicy
Porażki nie sposób zrzucić jedynie na barki prezydenta. Błędy popełniliśmy wszyscy i na każdym z nas spoczywa odpowiedzialność za znalezienie wyjścia z obecnej sytuacji.
Źródła sukcesu lewicy
Już drugie z kolei wybory zakończyły się zwycięstwem postkomunistów, formacji, której los jeszcze niedawno wydawał się przesądzony. Wyborcy zdają się rehabilitować formację odpowiedzialną za kompromitujące czterdziestolecie rządów z mandatu obcego mocarstwa. Sukcesu Kwaśniewskiego nie da się jednak opisać jako zwycięstwo dawnej PZPR. Drogę do sukcesu utorowały postkomunistom nie tylko dawne "zasługi" i wpływy, ale w ogromnym stopniu ich strategia na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych.
Sojusz Lewicy Demokratycznej zawdzięcza swój sukces pozostawieniu Socjaldemokracji RP majątku PZPR, utrzymaniu uprzywilejowanej pozycji ludzi związanych z dawną władzą w gospodarce oraz umiejętnemu zdyskontowaniu porażek elit solidarnościowych po roku 1989. Komuniści nie stracili wpływów w aparacie władzy, w tym także w wojsku czy służbach specjalnych. Powoli -- korzystając ze wsparcia lewicowo-liberalnej prasy -- odzyskiwali także dobre imię. W opinii "Gazety Wyborczej" czy "Wprost" to prawica, a nie komuniści, była wrogiem publicznym numer jeden. Rehabilitacja Wojciecha...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta