Ulgi a obowiązek alimentacyjny
Urzędnik skarbowy nie może zastępować sądu
Ulgi a obowiązek alimentacyjny
Poważne wątpliwości może budzić interpretacja ustawy podatkowej, wyrażona w piśmie Ministerstwa Finansów z 31 października 1995 r. (znak PO 2/ 11-01573) , podpisanym przez podsekretarza stanu Witolda Modzelewskiego, skierowanym do wszystkich izb i urzędów skarbowych. Chodzi w nim o interpretację art. 26 ust. 1 pkt 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, dotyczącego odliczania od podstawy opodatkowania kwot darowizn na określone ustawowo cele (pismo MF redakcja opublikowała w "Rzeczpospolitej" z 18--19 listopada) .
Istota stanowiska ministra sprowadza się do stwierdzenia, że nie podlegają odliczeniu od podstawy opodatkowania w szczególności darowizny (pkt 4 pisma) przekazane przez osoby, na których spoczywa ustawowy obowiązek alimentacyjny.
Taka interpretacja przepisu art. 26 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy, w brzmieniu nadanym mu przez art. 1 pkt 6 lit. a) ustawy z 2 grudnia 1994 r. (Dz. U. z 1995 r. nr 5, poz. 25) , może budzić poważne wątpliwości, i to nie tylko dlatego, że wykracza poza same literalne brzmienie ustawy. Wspomniany przepis nie zawiera bowiem żadnego podmiotowego ograniczenia kręgu osób dokonujących darowizn, a wprowadza jedynie ograniczenie przedmiotowe w postaci celu, na który dokonanie darowizny...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta