Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

French paradox

27 listopada 1995 | Nauka i Technika | KK

O zdrowotnych właściwościach wina

French paradox

Trudno być prorokiem we własnym kraju. Gdy Marie-Reine de Jaham (pisarka) i Jacques Bordelais (smakosz) pisali o "diecie przyjemności", czyli o zdrowotnych właściwościach wina, ich rodacy uważali to za szarlatanerię bądź kryptoreklamę, zaś ich samych oraz lekarzy wypowiadających podobne opinie brano za ludzi pozostających na usługach lobby winiarsko-gastronomicznego. Dopiero gdy za oceanem amerykańscy naukowcy skonstatowali korzystny wpływ wina na zdrowie, rozwiązał się worek z publikacjami na ten temat.

Przełomowy moment

nastąpił ostatniego dni wiosny lub pierwszego dnia lata bieżącego roku, jak kto woli, dokładnie 21 czerwca. Tego dnia, w Bordeaux, podczas siódmego światowego biennale "Vinexpo", wobec audytorium złożonego z winiarzy, etnologów, lekarzy, hurtowników wina, osiemnastu badaczy przedstawiło wyniki swoich prac na temat wpływu daru Dionizosa na zdrowie. Byli wśród nich chemicy, biolodzy, etiolodzy (etiologia -- dyscyplina naukowa rozpatrująca przyczyny chorób) . Zorganizowano coś w rodzaju sądu kapturowego nad czerwonym, białym i różowym trunkiem. Sędziami, tzn. autorami referatów, byli badacze o międzynarodowej renomie. Cóż orzekli?

Już w głębokiej starożytności, kilka tysięcy lat temu uchodziło za...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 628

Spis treści
Zamów abonament