Współpraca za spokój
Morze Śródziemne będzie obszarem pokoju, bezpieczeństwa i stabilności -- głosi deklaracja, którą zamierza przyjąć 27 państw tego regionu w Barcelonie
Współpraca za spokój
Maria Wągrowska
Barcelona, miasto, które niegdyś znajdowało się pod panowaniem Rzymian, Wizygotów, Maurów i Franków, jest 27 i 28 listopada miejscem pierwszej wspólnej konferencji państw członkowskich Unii Europejskiej oraz krajów położonych na południowym wybrzeżu Morza Śródziemnego. Ministrowie spraw zagranicznych z 27 państw podejmą próbę opracowania wspólnej polityki zmniejszającej ryzyko destabilizacji w całym regionie -- na północy Afryki, od Maroka po Turcję, i na południu Europy.
W tych dniach Europa Środkowa patrzy zazdrośnie na Barcelonę. Nie słychać bowiem, by UE zamierzała odbyć konferencję poświęconą rozwojowi krajów położonych nad Bałtykiem -- mimo że pomysł taki istnieje. Zgłosił go przed kilku miesiącami przewodniczący Parlamentu Europejskiego, Klaus Hänsch. Kraje Afryki Północnej nie mają wprawdzie -- tak jak my -- szans na przyjęcie do Unii Europejskiej, niemniej skoncentrowanie się na współpracy z partnerami z południa może pomniejszyć zainteresowanie "15" integracją Europy Środkowej.
Zachodnioeuropejska "15" uważa, że dzięki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta