Autostrady na wykopaliskach
W pasie budowy nowych dróg znalazło się 7 tys. stanowisk archeologicznych i 3, 5 tys. innych zabytków
Autostrady na wykopaliskach
Obszar Polski ma przeciąć 2600 km autostrad i dróg ekspresowych. Nie wyznaczono jeszcze dokładnego terminu rozpoczęcia budowy, nie odbyły się przetargi na wykonawców, ale jedno jest pewne -- gdyby drogi poprowadzono według już wytyczonych planów, zagrożonych zniszczeniem byłoby ok. 7 tys. stanowisk archeologicznych oraz ok. 3, 5 tys. innych zabytków: zespołów parkowo-pałacowych, cmentarzy, kapliczek itp. Dokładnej ich liczby nie można jeszcze ustalić. Jednak budowa autostrad jest jednocześnie wielką szansą polskiej archeologii. Jeżeli prace zostaną przeprowadzone sensownie, wzbogacą się muzea, powstaną nowe skanseny.
Historycy sztuki, konserwatorzy i archeologowie zaczęli działać najpierw nieformalnie -- stworzyli Komisję Archeologiczną, rodzaj forum dyskusyjnego. W ubiegłym miesiącu Ministerstwo Kultury i Sztuki powołało specjalistyczną placówkę, mającą w związku z budową autostrad prowadzić badania i chronić zabytki -- Ośrodek Ratowniczych Badań Archeologicznych.
Pod kierunkiem prof. Zbigniewa Bukowskiego, archeologa pracować będzie 10-osobowa ekipa. Nie jest to dużo, ale ministerstwo musiało samo wygospodarować środki finansowe. Na uruchomienie Ośrodka przeznaczono ok. 50 tys. zł....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta