Zastrzeżenie do zastrzeżenia
Konwencja haska o ochronie małoletnich
Zastrzeżenie do zastrzeżenia
Janina Zaporowska, Jacek Mazurkiewicz
Dopiero 15 września tego roku, zponaddwuletnim opóźnieniem, opublikowano oświadczenie rządowe o przystąpieniu Polski do konwencji haskiej dotyczącej właściwości organów i prawa właściwego w zakresie ochrony małoletnich (Dz. U. nr 106, poz. 520) . Spośród dwudziestu pięciu konwencyjnych artykułów szczególnie doniosłe może okazać się postanowienie zawarte w art. 9. Zgodnie z jego ust. 1 "we wszystkich nagłych wypadkach organa każdego Umawiającego się Państwa, na którego terytorium znajduje się małoletni lub należący do niego majątek, podejmują niezbędne środki mające na celu ochronę". Przyjęta tu regulacja jest jedynie odstępstwem od pozostałych przepisów tej międzynarodowej umowy, gdzie zasadą jest związanie jurysdykcji organów oraz właściwości prawa z państwem obywatelstwa (lex patriae) lub stałego zamieszkania (lex domicilii) małoletniego.
W tym na pozór lakonicznym przepisie warto zwrócić uwagę na kilka kwestii. Przede wszystkim podkreśla się w nim dobitnie, że regulacja ta obejmuje wszystkie nagłe wypadki, nie dopuszczając żadnych wyjątków. Drugą przesłanką stosowania tego przepisu jest samo "znajdowanie się" małoletniego lub należącego do niego majątku na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta