Drzewo opatrznościowe
Drzewo opatrznościowe
Ponieważ Indie były kolonią brytyjską, w języku angielskim drzewo to nosi nazwę neem, utworzoną zresztą od sanskryckiego nimba svasthyamdadati -- przynoszący dobre zdrowie; po łacinie -- Azadirachta indica, z rodziny meliaceae.
Geografia
Ten gatunek drzewa występuje głównie w Indiach i Birmie, ale spotyka się go, a nawet specjalnie sadzi, w niektórych krajach Afryki i Ameryki Południowej. Jest to jedno z najodporniejszych drzew na świecie, praktycznie przystosowuje się do wszystkich warunków klimatycznych, znosi temperatury od 0 do 50 st. C. Rośnie z równą łatwością na terenach nizinnych, ale także położonych dużo wyżej, nawet do 1500 mn. p. m. Nie jest wymagające co do podłoża. Wystarcza mu niewielka ilość wody jaką zapewniają opady w granicach od 30 do 120 milimetrów rocznie. Drzewo osiąga wysokość 12 m, w bardzo sprzyjających warunkach 18 m. Żyje do 200 lat. Listowie ma ciemnozielone i gęste, owoce cierpkie, kwitnie na biało. Jego czerwonawe drewno jest aromatyczne, twarde i odporne na wszelkie insekty.
Historia
Od co najmniej 3000 lat rdzenni mieszkańcy Indii znają jego wyjątkowe właściwości...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta