Nierówność prawna podmiotów gospodarczych
Aktualizacja wyceny środków trwałych
Nierówność prawna podmiotów gospodarczych
Jacek Kucia
Jedną z najistotniejszych i najtrudniejszych operacji księgowych bieżącego roku była aktualizacja wyceny środków trwałych. Jej zakres i metody reguluje rozporządzenie ministra finansów z 20 stycznia 1995 r. w sprawie amortyzacji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, a także aktualizacji wyceny środków trwałych (Dz. U. nr 7, poz. 34) . Ten istotny akt prawny obarczony jest wieloma wadami. Wymaga stałego uzupełniania wyjaśnieniami Ministerstwa Finansów. Zmiany rozporządzenia (Dz. U. nr 73, poz. 362) rozwiewają tylko część wątpliwości. Nadal pojawiają się odmienne i nterpretacje.
Dotychczasowa dyskusja nad konsekwencjami aktualizacji ogniskuje się na limicie odpisów amortyzacyjnych, które mogą być uznawane za koszt uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym. O ile można uznać za jasny sposób wyliczenia amortyzacji dla celów podatkowych za 1995 r. , o tyle metody wyliczenia tych odpisów na lata 1996--97 są zawikłane. Brak jasności w tej kwestii uniemożliwia prawidłowe planowanie działalności gospodarczej. Wysokość odpisów amortyzacyjnych jest przecież podstawowym elementem wszystkich planów finansowych. Niepotrzebne...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta