Potrzebny piąty krok
Złoty w OECD i Unii Europejskiej
Potrzebny piąty krok
Kilka miesięcy, które minęły od wprowadzenia wymienialności złotego według standardu MFW (WZ-MFW) są zbyt krótkim okresem na dokonanie szczegółowej oceny skutków tego przedsięwzięcia. Jednakże zebrane w tym czasie doświadczenia potwierdzają słabości konstrukcji restrykcyjnej i nietypowej wersji WZ-MFW oraz uzasadniają konieczność dokonania jakościowej przebudowy systemu dewizowego, na którym oparto WZ-MFW.
Zacznijmy jednak od wniosków przyjemnych. Najważniejszymi -- jak dotąd -- pożytkami uznania złotego za walutę wymienialną przez MFW są psychologiczne efekty tego faktu w kraju i za granicą. Z jednej strony, WZ-MFW jest czynnikiem umacniania zaufania rezydentów i nierezydentów do złotego. Z drugiej natomiast -- jest bardzo wyraźnym sygnałem dla społeczności międzynarodowej, który z jej punktu widzenia potwierdza sukces transformacji gospodarczej w Polsce oraz podnosi wiarygodność finansową naszego kraju. Z całą pewnością uruchomienie WZ-MFW można uznać za jeden z czynników zwiększenia inwestycji bezpośrednich i pośrednich nierezydentów w naszym kraju w 1995 r. , chociaż bardzo trudno określić siłę tego wpływu.
Ewidentnym korzystnym skutkiem WZ-MFW jest również nieduże, ale zauważalne poszerzenie zakresu liberalizacji dewizowej w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta