Konsolidacja nabiera tempa
W bankach spółdzielczych coraz częściej rozsądek bierze górę nad lokalnymi ambicjami
Konsolidacja nabiera tempa
Od 1992 r. kształt polskiego sektora banków spółdzielczych podlega ciągłym zmianom. Z jednej strony -- wciąż upadają banki, które nie przystosowały się do nowej rzeczywistości, podejmując zbyt ryzykowną działalność. Z drugiej strony -- coraz większą rolę w tym sektorze odgrywają procesy konsolidacyjne. Małe banki -- zmuszone przez rosnącą konkurencję i świadome, że same w dłuższej perspektywie nie będą w stanie utrzymać się na rynku -- łączą się w większe organizmy. Z ponad 1660 banków spóldzielczych, które funkcjonowały 1990 r. , obecnie działa jedynie 1512. W 661 z nich realizowane są programy naprawcze.
Wśród banków spóldzielczych coraz większego znaczenia nabiera proces dobrowolnego łączenia. Na takie procesy przychylnym okiem patrzy również NBP -- szczególnie wtedy, gdy kondycja przyłączanego banku nie uzasadnia ubiegania się o pomoc finansową ze strony banku centralnego. W wielu przypadkach wchłaniane są nawet takie banki spółdzielcze, które nie wykazują strat. Coraz powszechniejsza staje się bowiem świadomość wynikających z połączenia korzyści -- ale też zagrożeń, związanych z samodzielnym funkcjonowaniem banku, nie wyposażonego w odpowiedni kapitał i nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta