Nie tylko polityka
World Press Photo promuje fotografię prasową, Konkurs Polskiej Fotografii Prasowej walczy o podkreślenie jej rangi i uznanie dla polskich fotografów-dziennikarzy
Nie tylko polityka
Beata Modrzejewska
-- Zdjęcia oddają to, czym żyje światowa prasa. Przemoc jednak znajdzie się zawsze, bo fotografia prasowa na co dzień, niestety, styka się z tragedią -- twierdzi Kari Lundelin z Holandii, który organizował wystawy World Press Photo. W Polsce wystawy światowej fotografii prasowej pokazywane są od 1989 roku i ściągają do warszawskiej "Zachęty" tłumy publiczności. Świadczy to o tym, że ludzie interesują się fotografią.
A jednak polscy fotoreporterzy narzekają, że są nie doceniani. Zwłaszcza przez prasę. Podkreślają, że po to, by zrobić dobrą fotografię polityczną, należy mieć wiedzę na temat bieżących wydarzeń i życia politycznego równą dziennikarskiej, podczas gdy w redakcjach nierzadko traktuje się ich jako pracowników technicznych. Dobre zdjęcia rzadko powstają nieświadomie, mówią.
Problemy fotografii prasowej, czyli tej, którą czytelnik spotyka przeglądając dzienniki i tygodniki -- innego gatunku niż fotografia artystyczna czy reklamowa -- nie zamykają się wyłącznie w kręgu zdjęć politycznych.
Ranga informacji
Wystawy World Press Photo organizuje apolityczna fundacja z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta