Obronić się przed zawodowym przestępcą
Obronić się przed zawodowym przestępcą
Witold Szkotnicki
Trudnym wyzwaniem dla polskiego wymiaru sprawiedliwości jest przestępczość zawodowa -- traktowanie popełniania przestępstw jako źródła stałego dochodu, działalność zorganizowanych grup przestępczych, a także używających przemocy multirecydywistów.
Wszystkie projekty kodeksu karnego z lat 90. , zwłaszcza ostatnia redakcja z sierpnia 1995 r. , przyjęły -- odrzuconą w PRL -- typologię przestępców zawodowych opartą na kryminologicznych kryteriach kwalifikacyjnych wywodzących się z pozytywistycznej szkoły prawa karnego. Niewątpliwe walory poznawcze i praktyczne zdecydowały, że w wielu współczesnych kodeksach karnych państw Europy Zachodniej typologia ta jest punktem wyjścia do unormowania odpowiedzialności karnej. Należy jednak pamiętać, że w niedalekiej przeszłości typologia ta została skompromitowana przez nadużycia w prawie i praktyce państw faszystowskich, i to tak dalece, że niechęć do jej wykorzystania, mimo pozytywnych walorów praktycznych, pozostała gdzie niegdzie do dziś. Typologię taką zastosowano w art. 60 § 2 k. k. z 1932 r. , który uwzględniał przestępcę zawodowego lub z nawyknieniem, nie podając jednak żadnych jego cech charakterystycznych, a w praktyce w zasadzie przepis ten nie był stosowany. W kodeksie karnym z 1969 r. całkowicie zrezygnowano z tej typologii, uznając,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta