Projekty ustaw ubezpieczeniowych
Projekty ustaw ubezpieczeniowych
Michał A. Kornatowski
Po wielu latach reformowania ochrony zdrowia do Sejmu wpłynęły niemal jednocześnie dwa projekty ustaw o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym. Jeden sygnowany przez premiera rządu oraz drugi podpisany przez prezydenta, autorstwa Społecznej Komisji Zdrowia przy KK NSZZ "Solidarność". Są to pierwsze na tyle zaawansowane akty prawne, że mogą zapoczątkować dyskusję na temat zmiany mechanizmu finansowania ochrony zdrowia.
O ile oba projekty przewidują stworzenie nowego powszechnego programu ubezpieczeń, o tyle nadal nie ma żadnej gwarancji takiego poziomu finansowania opieki zdrowotnej, który dałby jej ekonomiczną motywację do poprawy dostępności i jakości usług.
Oba projekty przedstawiają koncepcje zmian zasad finansowania ochrony zdrowia. Po pięćdziesięciu latach zasilania tego sektora przez budżet państwa proponuje się wprowadzenie systemu mieszanego opartego na finansowaniu ochrony zdrowia przez środki pochodzące ze składek oraz z budżetu. Oba proponowane
projekty ustaw stanowią jedynie fragment, choć oczywiście istotny, problemu reformy ochrony zdrowia.
Powinny one zostać dopełnione pakietem projektów innych ustaw, dotyczących przyszłego kształtu struktury administracyjnej kraju, kompetencji poszczególnych szczebli zarządzania, ustawą o ministrze zdrowia,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta