Sytuacja procesowa prokuratora
Kasacja i tymczasowe aresztowanie
Sytuacja procesowa prokuratora
Wojciech Przeździak
Obowiązujące od 1 stycznia 1996 r. zmiany (uchwalone przez ustawę z 23 czerwca 1995 r. ), głównie w prawie karnym, dotyczą przede wszystkim trójinstancyjności procesu karnego (kasacja) oraz przekazania stosowania tymczasowego aresztowania do kompetencji sądowej.
Ciekawe jednak, że zanim ustawa z 23 czerwca 1995 r. nowelizująca m. in. kodeks postępowania karnego zaczęła obowiązywać, parlament musiał pilnie przed końcem tamtego roku zmieniać jej ostatni artykuł. Okazało się bowiem, że jego nieprecyzyjne sformułowanie, iż zmiany "odnoszące się do stosowania przez sąd tymczasowego aresztowania w postępowaniu przygotowawczym" zinterpretowano w Ministerstwie Sprawiedliwości tak, że prokuratorzy mieliby obowiązek stosowania już od 1 stycznia 1996 r. przepisów określających, przewidziane dla sądów, nowe podstawy tymczasowego aresztu oraz czas trwania tego środka.
Tylko prokuratorzy wiedzą, ile musieliby wykonać zbędnej, papierkowej pracy oraz uchylić tymczasowych aresztów oskarżonym o najpoważniejsze przestępstwa, którym upływałby dwuletni termin łącznego czasu stosowania aresztu.
Ten parlamentarny wypadek przy pracy zdołano na szczęście poprawić. Ustawą z 1 grudnia 1995 r. (Dz. U. nr 154 z 30 grudnia 1995 r. )...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta