Co wolno wojskowym organom porządkowym
Co wolno wojskowym organom porządkowym
Stanisław Małecki, Piotr Pabisiak-Karwowski
Dzisiaj wchodzą w życie dwa rozporządzenia wykonawcze Rady Ministrów do ustawy z 21 maja 1963 r. o dyscyplinie wojskowej oraz o odpowiedzialności żołnierzy za przewinienia dyscyplinarne i za naruszenia honoru i godności żołnierskiej (tekst jedn. : Dz. U. z 1992 r. nr 5, poz. 17) .
Pierwsze reguluje szczegółowe zasady i warunki użycia uzbrojonych pododdziałów zwartych wojskowych organów porządkowych oraz szczegółowe warunki isposób postępowania przy użyciu broni palnej przez te pododdziały, drugie określa sytuacje oraz warunki i sposoby użycia środków przymusu bezpośredniego, atakże szczegółowe warunki i sposób postępowania przy użyciu broni palnej przez żołnierzy wojskowych organów porządkowych (Dz. U. z 1996 r. nr 5, poz. 35 i 36) .
Akty te wypełniają lukę prawną, ograniczającą możliwość użycia zwartych pododdziałów wojskowych organów porządkowych oraz środków, jakimi one dysponują, bo zagadnienia te były dotąd normowane w aktach prawnych niższej rangi, mianowicie w regulaminach i instrukcjach wewnątrzresortowych.
Wojskowymi organami porządkowymi są: Żandarmeria Wojskowa oraz służba garnizonowa, a także służba wewnętrzna jednostki wojskowej i konwój. W skład służby...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta