Uczulenie na pyłek roślin
Uczulenie na pyłek roślin
Już w 1873 roku angielski lekarz Charles Blackley udowodnił, że przyczyną kataru siennego jest unoszący się w powietrzu pyłek roślin.
Ziarna pyłku są męskimi komórkami rozrodczymi roślin. W alergologii znaczenie odgrywa prawie wyłącznie pyłek roślin wiatropylnych. Setki tysięcy ziaren pyłku wyprodukowanych przez roślinę muszą znaleźć się w powietrzu, aby nieliczne trafiły do celu, czyli na słupek kwiatu żeńskiego. Wiatr przenosi je niekiedy nawet kilkanaście-kilkadziesiąt kilometrów. Na kwiaty roślin wiatropylnych rzadko zwracamy uwagę, nie trafiają one do bukietów, ponieważ ich okwiat jest niepozorny, a niekiedy nie ma go w ogóle. Niektóre gatunki rośliln wiatropylnych kwitną bardzo wcześnie, jeszcze przed pojawieniem się pierwszych liści. Liście stanowiłyby bowiem mechaniczną przeszkodę w przenoszeniu pyłku przez wiatr, co zmniejszałoby prawdopodobieństwo zapylenia.
Inaczej zbudowane są kwiaty owadopylne. Ich okwiat jest kolorowy i pachnący, by...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta