Szansa dla spółek
Żywność w handlu zagranicznym z Białorusią
Szansa dla spółek
Od 1994 r. nastąpił wyraźny wzrost obrotów handlowych między Polską a Białorusią, wzrosły one w ub. r. o ponad 37 proc. , w tym w eksporcie o 29, 5 proc. W strukturze polskiego eksportu do Białorusi największy udział mają artykuły rolno-spożywcze (28 proc. ), następnie wyroby przemysłu elektormaszynowego (22 proc. ) i chemicznego (18 proc. ). W imporcie natomiast surowce mineralne (29 proc. ) i wyroby przemysłu chemicznego (27 proc. ). Z żywności w polskim wywozie dominują ziemniaki, mąka, cebula i jabłka, makarony, ryby, świeże mięso. Od lipca ub. r. obowiązują nowe taryfy celne, wysokie na artykuły żywnościowe, np. stawka celna na cukier z zerowej podniesiona została do 25 proc.
Z pomocą dekretu
Białoruski handel zagraniczny, który znalazł się w ub. r. w poważnych kłopotach, szukał pomocy u prezydenta Republiki. 18 stycznia br. Aleksander Łukaszenko podpisał dekret nr 301 o niektórych przedsięwzięciach w doskonaleniu polityki finansowo-kredytowej. Znalazły się w nim przepisy, które mają uzdrowić handel, między innymi wprowadzające obowiązkowy tzw. podatek giełdowy, z tytułu zakupu na giełdzie dewiz, 10-procentowy, który podraża koszty eksportu (nie dotyczy tylko nośników energii, zbóż konsumpcyjnych i paszowych oraz dodatków paszowych i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta