Cywilizacja Pierwsza i Druga
Globalnie podzieleni
Cywilizacja Pierwsza i Druga
Jerzy Górski
Wchodzimy w XXI wiek coraz bardziej podzieleni -- mimo coraz szybszej integracji i globalizacji ludzkich wysiłków. Czy niektóre obszary świata i kraje staną się zbędne dla funkcjonowania coraz bardziej globalnej gospodarki? Na naszych oczach coraz wyraźniej kształtują się dwie cywilizacje: Cywilizacja Pierwsza -- aktywna, która tworzy wiedzę i najnowsze technologie i Cywilizacja Druga -- bierna, pozbawiona zdolności generowania nowoczesnej wiedzy i techniki.
Czy Polska, aspirując do Unii Europejskiej, stanie się częścią obszaru tej
Cywilizacji Pierwszej? Według raportu United Nations Committee on Science and Technology for Development z 1995 r. (Komitetu ONZ ds. Roli Nauki i Techniki w Procesach Rozwoju) , proces globalizacji gospodarki światowej stwarza również i poważne zagrożenia dla gospodarczego rozwoju świata.
Ekspansji przedsiębiorstw w skali globalnej, malejącemu znaczeniu gospodarek narodowych, coraz szerszej i szybszej wymianie, użytkowaniu coraz większej sumy wiedzy i informacji, towarzyszy groźne zjawisko: wielkie obszary świata ulegają marginalizacji. Wedle autorów raportu, wchodzimy w wiek XXI -- mimo coraz szybszego tempa globalnej integracji ludzkich wysiłków -- coraz bardziej podzieleni. Nasz świat dzieli się na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta