Spółka po zakładzie budżetowym
Sądowa wykładnia
Spółka po zakładzie budżetowym
Funkcjonujący przez wiele lat zakład stolarki -- przedsiębiorstwo państwowe przejęła gmina jako przedsiębiorstwo komunalne, a następnie przekształciła je w zakład budżetowy. W uchwale z 3 kwietnia 1991 r. rada gminy zadecydowała, że wszystkie wierzytelności i zobowiązania przedsiębiorstwa z dniem przekształcenia stają się wierzytelnościami i zobowiązaniami gminy.
A zobowiązania były, i to spore. Przedsiębiorstwo od 1989 r. miało dług wobec budżetu państwa, który w 1993 r. urósł do bez mała 838, 5 mln zł. Składały się nań naliczone na podstawie ustawy o cenach kwoty nienależne i dodatkowe, stanowiące sankcję za naruszenie przez przedsiębiorstwo przepisów ograniczających swobodę kształtowania cen.
Zakład budżetowy powstały w miejsce zlikwidowanego przedsiębiorstwa funkcjonował niezbyt długo. Rada gminy zadecydowała się na jego likwidację i wyraziła zgodę na utworzenie na bazie tego zakładu jednoosobowej spółki z o. o. W uchwale z 25 września 1992 r. zakład został zlikwidowany według stanu na 30 września 1992 r.
Rada gminy zadecydowała, że wszystkie udziały w spółce będą własnością gminy i że przejmie ona wszystkie należności i zobowiązania zlikwidowanego zakładu, w tym wszelkie sprawy pracownicze. Notarialną umowę tej spółki zawarto 26 lutego 1993 r. Jej założycielem była...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta