Pomyłkowa wypłata kosztuje
Jeśli pomyłkowo wypłaciliśmy pracownikowi dwa razy pensję, co powinniśmy zrobić, aby odzyskać pieniądze?
Pracodawca, który ureguluje świadczenie ze stosunku pracy (np. wynagrodzenie zasadnicze) w danym miesiącu w podwójnej wysokości, nie powinien mieć problemów z odzyskaniem nadpłaty. Warunek: pracownik, na rzecz którego nastąpiła omyłka, wciąż jest zatrudniony u tego pracodawcy, a ten dostrzegł błąd wkrótce po tym, gdy do niego doszło.
Przykład 110 marca 2009 r. pracownik dwukrotnie otrzymał wynagrodzenie określone w umowie o pracę jako zasadnicze miesięczne. Po kilku dniach szef odkrył pomyłkę i złożył pracownikowi oświadczenie, że wypłata ta stanowi jednocześnie zaliczkową wypłatę wynagrodzenia za kwiecień i że kolejną pensję ureguluje mu dopiero 10 maja 2009 r.
Co prawda zgodnie z kodeksem pracy wypłaty wynagrodzenia za pracę dokonuje się co najmniej raz w miesiącu, w stałym i ustalonym z góry terminie (art. 85 § 1 k.p.), to jednak zbyt rygorystyczne interpretowanie tego przepisu prowadziłoby do absurdów. Przepis ten ma na celu chronić pracowników, gdy pracodawcy zalegają z uregulowaniem pensji. Dlatego jej wypłatę przed terminem płatności jako korzystną dla pracownika należy uznać za dopuszczalną.
Po kilku miesiącach trudniej
Sytuacja komplikuje się, gdy szef o pomyłce dowiaduje się dopiero po kilku miesiącach. Wówczas potrącenie tej nadpłaconej kwoty z należnym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta