Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Chorobowe menedżera zależy od podstawy jego zatrudnienia

15 kwietnia 2009 | Dobra firma | Renata Tonder

Pracownik jest zatrudniony na podstawie kontraktu menedżerskiego (umowa-zlecenie) od lipca 2008 r. Przez dziewięć dni był chory. Czy chorobowe obliczyć jak pracownikom, pamiętając o limicie 33 dni? Kto je wypłaca?

Odpowiedź na te pytania zależy od rzeczywistego statusu menedżera. A więc od tego, czy jest pracownikiem, czy zleceniobiorcą, czy jednocześnie i jednym, i drugim.

Przede wszystkim należy wyjaśnić, że w polskim prawie kontrakt menedżerski (umowa menedżerska, umowa o zarządzanie) nie występuje jako samodzielny, odrębny rodzaj umowy. Jeżeli taka umowa zostaje zawarta, to w zależności od woli stron ją zawierających może być ona umową o pracę albo umową cywilnoprawną.

Stosunek pracy

Gdy strony ustalają, że łączący je na podstawie takiej umowy stosunek prawny jest stosunkiem pracy, wówczas zgodnie z zapisami w takiej umowie osoba na kontrakcie menedżerskim jest pracownikiem. Podlega zatem, zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 1 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm., dalej ustawa systemowa), wszystkim rodzajom ubezpieczeń społecznych (emerytalnemu, rentowym,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8293

Spis treści
Zamów abonament