Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Stratę w firmie nie zawsze można rozliczyć

15 kwietnia 2009 | Gazeta prawa i podatków | Aneta Mościcka

Przedsiębiorcy często zapominają, że nie zaliczą do kosztów prowadzonej działalności każdej poniesionej straty. Kosztem nie będą np. niedobory, które są następstwem niewłaściwego lub nieracjonalnego działania podatnika

Jednak nie tylko one. Kiedy można zatem zaliczyć stratę do kosztów podatkowych i jak to zrobić, aby nie zakwestionowały tego organy podatkowe? Sprawdźmy.

Czego na pewno nie uwzględnimy

W myśl przepisów ustaw o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o podatku dochodowym od osób prawnych nie uważa się za koszty uzyskania przychodów:

- strat w środkach trwałych oraz wartościach niematerialnych i prawnych w części pokrytej sumą odpisów amortyzacyjnych;

- strat powstałych w wyniku likwidacji nie w pełni umorzonych środków trwałych, jeżeli środki te utraciły przydatność gospodarczą na skutek zmiany rodzaju działalności (art. 23 ust. 1 pkt 5 i 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz odpowiednio art. 16 ust. 1 pkt 5 i 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych).

Każdy przypadek jest inny...

Z zasad ogólnych obu ustaw o podatkach dochodowych wynika, że podatnik może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wszelkie wydatki, pod warunkiem że...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8293

Spis treści
Zamów abonament