Spółka europejska: przeniesienie siedziby do innego państwa Unii
Prowadzenie działalności gospodarczej w formie spółki europejskiej zyskuje na popularności – piszą partner w kancelarii Wierzbowski Eversheds oraz prawnik w tej kancelarii
Operacja przekształcenia w spółkę europejską (SE) i zmiany siedziby nie wymaga nadzwyczajnych nakładów, a może przynieść wiele korzyści. Formę SE wybrały m.in. Allianz, BASF, Elcoteq i Knauf, a rozważają takie przekształcenie Deichmann, Dexia, Hochland, Man i Nordea. Operacja przekształcenia holenderskiej spółki AmRest Holdings N.V. w SE i przeniesienia jej siedziby do Polski była pionierskim projektem na polskim rynku, a dotyczyła spółki giełdowej, która w ramach holdingu posiada ponad 400 restauracji i zatrudnia 16 tysięcy pracowników.
W drugim półroczu 2008 r. powstały w Europie 102 nowe spółki europejskie w przeróżnych sektorach, głównie usług finansowych, ale także sektorze produkcyjnym. Daje to obraz rosnącej popularności tej formy prawnej.
Przepisy obowiązujące w poszczególnych państwach członkowskich Unii mogą wydłużyć proces przeniesienia siedziby
Wśród państw europejskich najwięcej SE zarejestrowanych jest w Czechach – jednak w większości są to spółki nieaktywne (shelf companies), które mają służyć jako instrument do przyciągnięcia nowych inwestorów i szybkiego rozpoczęcia działalności. Możliwe, że ten trend wkrótce dotrze do Polski.
Proces przeniesienia siedziby SE jest zależny w dużej mierze od ustawodawstwa państwa, w którym znajduje się siedziba...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta