Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Co się Niemcom udało, czyli alfabet Piotra Semki na 60-lecie RFN

23 maja 2009 | Plus Minus | Piotr Semka
źródło: AP
źródło: AP
źródło: Archiwum
źródło: REUTERS
autor zdjęcia: Bartosz Siedlik
źródło: Fotorzepa
źródło: AP
źródło: AP
źródło: AP
źródło: AP
źródło: AP
źródło: AP
źródło: AFP
źródło: Archiwum
źródło: AP
źródło: AFP
źródło: AP
źródło: Archiwum
źródło: PAP
źródło: AP
źródło: AFP

23 maja 1949 roku weszła w życie ustawa zasadnicza Republiki Federalnej Niemiec. Tę datę uznaje się za moment powstania RFN.

23 maja 1949 roku weszła w życie ustawa zasadnicza Republiki Federalnej Niemiec. Tę datę uznaje się za moment powstania RFN. Preambuła konstytucji nowego państwa głosiła: „Niemiecki naród świadom swej odpowiedzialności przed Bogiem i ludźmi siłą swych uprawnień konstytucyjnych, natchnięty wolą, aby jako równouprawniony człon w zjednoczonej Europie służyć światowemu pokojowi, przyjął jako obowiązującą tę ustawę zasadniczą”. Sześć dekad potem zastanowiłem się, co najlepiej się udało Niemcom w ich odrodzonej po wojnie republice i co nam, Polakom, najbardziej się podobało w państwie między Renem a Odrą.

Aenauer Konrad

Stary kanclerz, który wymyślił Niemcy na nowo. Gdy w 1933 roku hitlerowcy wyrzucali go ze stanowiska burmistrza Kolonii, 57-letni wówczas Adenauer mógł sądzić, ze czeka go już tylko polityczna emerytura. Po upadku III Rzeszy w 1945 roku okazał się najskuteczniejszym politykiem nowych Niemiec.

Na fotelu kanclerza RFN zasiadał nieprzerwanie aż 14 lat. Kiedy odchodził z urzędu, miał 87 lat. Głęboko wierzył, że tylko powrót Niemiec do chrześcijańskich korzeni i wzmocnienie pozycji rodziny zagwarantuje, iż jego rodacy nigdy już nie ulegną szowinistycznym i totalitarnym ciągotom. Był przekonany, że zerwanie z duchem pruskim ułatwi pojednanie z Francją i tworzenie razem z nią idei europejskiej.

To on wynegocjował odszkodowania dla Izraela. Gdy w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8325

Spis treści
Zamów abonament