Co się Niemcom udało, czyli alfabet Piotra Semki na 60-lecie RFN
23 maja 1949 roku weszła w życie ustawa zasadnicza Republiki Federalnej Niemiec. Tę datę uznaje się za moment powstania RFN.
23 maja 1949 roku weszła w życie ustawa zasadnicza Republiki Federalnej Niemiec. Tę datę uznaje się za moment powstania RFN. Preambuła konstytucji nowego państwa głosiła: „Niemiecki naród świadom swej odpowiedzialności przed Bogiem i ludźmi siłą swych uprawnień konstytucyjnych, natchnięty wolą, aby jako równouprawniony człon w zjednoczonej Europie służyć światowemu pokojowi, przyjął jako obowiązującą tę ustawę zasadniczą”. Sześć dekad potem zastanowiłem się, co najlepiej się udało Niemcom w ich odrodzonej po wojnie republice i co nam, Polakom, najbardziej się podobało w państwie między Renem a Odrą.
Aenauer Konrad
Stary kanclerz, który wymyślił Niemcy na nowo. Gdy w 1933 roku hitlerowcy wyrzucali go ze stanowiska burmistrza Kolonii, 57-letni wówczas Adenauer mógł sądzić, ze czeka go już tylko polityczna emerytura. Po upadku III Rzeszy w 1945 roku okazał się najskuteczniejszym politykiem nowych Niemiec.
Na fotelu kanclerza RFN zasiadał nieprzerwanie aż 14 lat. Kiedy odchodził z urzędu, miał 87 lat. Głęboko wierzył, że tylko powrót Niemiec do chrześcijańskich korzeni i wzmocnienie pozycji rodziny zagwarantuje, iż jego rodacy nigdy już nie ulegną szowinistycznym i totalitarnym ciągotom. Był przekonany, że zerwanie z duchem pruskim ułatwi pojednanie z Francją i tworzenie razem z nią idei europejskiej.
To on wynegocjował odszkodowania dla Izraela. Gdy w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta