Lawa buch, wulkan w ruch
Co go pobudziło?
Lawa buch, wulkan w ruch
Od tysięcy lat w różnych częściach świata trzęsie się ziemia i wybuchają wulkany. Niektóre z nich pozostawiły trwały ślad w naszej historii, były tak potężne, że swym zasięgiem objęły całą kulę ziemską, pewne miejsca "dotknęły" śmiertelnie. Wulkany wybuchały i wybuchać będą nadal. Mechanizm ich działania, siła wybuchu pozostają ciągłym przedmiotem badań naukowców. Od czego zależy ożywienie ich działalności, co je budzi, niekiedy po wiekach uśpienia -- to temat dociekań wielu badaczy. O wulkanach wciąż wiemy za mało, potrafimy tylko lepiej się przed nimi chronić i szybciej informować o nadchodzącym zagrożeniu.
Obecnie ożywiły się karaibski Montserrat i meksykański Popocatepetl.
Groźny Montserrat
W poniedziałek wieczorem (8 bm. ), po kolejnej erupcji, Montserrat (na karaibskiej wyspie) wyrzucał z krateru popiół na wysokość prawie 8 tys. metrów. Jeszcze potężniejszy był przedświąteczny wybuch, kiedy wulkan "pluł" na wysokość 12 tys. m. Montserrat wznowił aktywność 18 lipca ub. r. W odległości niespełna kilometra od ewakuowanych obecnie wiosek temperatura spowodowana erupcjami oceniana jest na ok. 850 st. C.
Obecnie na wyspie -- kolonii brytyjskiej o powierzchni 86 km kw. -- trwa ponad tydzień stan alarmowy....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta