Baletki za 18 tysięcy dolarów
Tajemnica apartamentów Rudolfa Nurejewa
Baletki za 18 tysięcy dolarów
Praca tancerza jest ciężka, o czym wiadomo i niespecjalnie dobrze płatna, o czym wiedzą głównie sami zainteresowani. Wśród artystów otrzymujących honoraria liczone w dziesiątkach tysięcy dolarów rzadko można znaleźć nazwiska tancerzy, choć oczywiście zdarzają się wyjątki. Należał do nich z cała pewnością Rudolf Nurejew.
Uważany był za najsłynniejszego tancerza XX wieku. Inni mówili o nim: król tańca. Bardziej stosowne byłoby określenie: król życia. Rzadko się bowiem zdarza biografia tak precyzyjnie zaplanowana, której kolejne epizody wynikają z konsekwencji głównego bohatera, a on sam dokładnie wie, czego chce i osiągnąwszy cel potrafi cieszyć się tym, co zdobył. Życie Nurejewa to temat na wielką filmową opowieść w hollywoodzkim stylu i prędzej czy później znajdzie się producent, który zainteresuje się życiem tancerza rosyjskiego a potomka rodziny tatarskiej.
Urodził się w 1938 r.
w pociągu na trasie Bajkał -- Irkuck.
Lata wojny spędził wysiedlony do Baszkirii z matką i trzema siostrami. Z tańcem zetknął się w 1943 r. w Ufie w amatorskim zespole ludowym. Później zaczął brać prywatne lekcje. Od początku sam kierował swoim losem....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta