W Europie po utopiach
W Europie po utopiach
W dyskusjach o polskim czasie przemian niewiele mówi się o naszej kulturze duchowej. A jest to pytanie o polską tożsamość i o nasze warunki odnalezienia się w Europie "po utopiach".
Istotnie, mnie się też wydaje, że najważniejszą sprawą jest odrodzenie ducha i rozwój prawdziwie moralnej kultury. Takie zaplecze, podglebie, powinno być przedmiotem szczególnej troski -- a nie tylko polityczne rozwiązania. Trzeba więc myśleć o odrodzeniu duchowym, które musimy podjąć, o wprowadzeniu wysokiej etyki w życie społeczne i polityczne.
Ostatnie wydarzenia na polskiej scenie politycznej wyraźnie dowodzą, że straty mentalno-moralne, poniesione w czasach PRL, są najtrudniejsze do odrobienia, że jesteśmy chorym organizmem społecznym. Jest to niewątpliwie potwierdzenie kryzysu tradycyjnej polskiej tożsamości.
Nie bardzo lubię słowo "tożsamość".
Przywołałam je jako pewne hasło.
Na pewno zdeprecjonowane są obecnie w odbiorze społecznym takie pojęcia, jak ojczyzna, patriotyzm, narodowość -- stąd trudności utrzymania głębokiej treści tych pojęć. Bywają one i nadużywane, ale też i świadomie deprecjonowane, poniżane, traktowane z ironią. Tymczasem pojęcie ojczyzny jako wielkiego, zbiorowego obowiązku -- jak pisał Norwid, to chyba hasło najbardziej dziś aktualne. Jest to obowiązek każdego z nas....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta