W Polsce bliżej wolnego rynku niż na Zachodzie
Rynek energii elektrycznej w Unii Europejskiej wart jest 175 mld USD rocznie
W Polsce bliżej wolnego rynku niż na Zachodzie
Pod koniec czerwca br. ministrowie energetyki krajów Unii Europejskiej uzgodnili wprowadzenie od 1 stycznia 1997 r. częściowej liberalizacji zachodnioeuropejskiego rynku energii elektrycznej, którego wartość szacuje się na 175 mld dolarów rocznie. Większość rozwiązań zaproponowanych w Luksemburgu polska energetyka już wprowadziła w życie.
Decyzja podjęta przez ministrów energetyki jest dopiero pierwszym krokiem do liberalizacji europejskiego rynku energii elektycznej. Do pełnego otwarcia na konkurencję jest tam jeszcze daleko. Najbardziej niezadowolona z tego jest Wielka Brytania, która twierdzi, że otwarcie rynku będzie w 2006 r. mniejsze w Unii Europejskiej niż w Wielkiej Brytanii 15 lat wcześniej.
Co postanowili ministrowie europejscy
Porozumienie zawarte w Luksemburgu otwiera drogę do organizowania przetargów na budowę nowych mocy (elektrowni) w Unii Europejskiej. Dotychczas nowe bloki energetyczne budowane były przez samodzielne, monopolistyczne firmy poszczególnych krajów. Pionowo zintegrowane -- od wytwarzania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta