Ciężki krok Syzyfa
Ciężki krok Syzyfa
Albert Camus pojawił się w moim życiu w kwietniu 1941 roku w Algierze, gdzie znalazłem się jako uchodźca z okupowanej Francji. Poznałem go wkrótce po przyjeździe, bo cieszył się w Algierze rozgłosem: uchodził za przywódcę grupy młodych dziennikarzy, początkujących pisarzy i studentów, którzy odnosili się przyjaźnie do Arabów, a nieprzyjaźnie do miejscowych mieszczan i Pétaina, spędzali czas wspólnie, chodząc nad morze albo wędrując po okolicznych wzgórzach, a wieczorem słuchając płyt i tańcząc, a przy tym życzyli zwycięstwa Anglii i dawali w najrozmaitszy sposób upust swemu rozgoryczeniu klęską, która spotkała Francję i Europę. Grupa ta założyła również teatr i właśnie w tamtych dniach przygotowywała wystawienie "Hamleta", które Camus nie tylko reżyserował, ale w którym także grał rolę księcia, obok swojej żony Francine, grającej rolę Ofelii.
Opublikował już tom prozy nasyconej poezją, zatytułowany "Noces" (Zaślubiny) , jak mi powiedziano. Nie przeczytałem go nie tylko dlatego, że nie miałem wtedy ochoty na czytanie prozy nasyconej poezją, ale głównie dlatego, że wystarczała mi sama obecność pisarza i jego przyjaciół: przebywając wśród nich, odnajdywałem drogą mi Francję, czyste i proste ciepło francuskiej przyjaźni. Przychodziłem na próby...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta