Jak odzyskać nadpłacony VAT, gdy przewyższa podatek należny
Kwotę nadpłaconego VAT można potrącić w bieżącej deklaracji podatkowej. Są jednak wątpliwości, co zrobić w sytuacji, gdy jest ona wyższa niż podatek należny za dany okres rozliczeniowy
Prawo do rozliczenia obniżki podatku należnego w wyniku korekty faktury w bieżącym okresie rozliczeniowym (tj. m.in. w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał potwierdzenie odbioru korekty faktury przez odbiorcę) wynika z art. 29 ust. 4a i 4c ustawy o VAT w brzmieniu obowiązującym od 1 grudnia 2008 r.
Przed tą datą podatnik nie miał podstaw prawnych do rozliczenia nadpłaconego podatku należnego w bieżącym okresie rozliczeniowym, lecz zmuszony był do uciążliwej korekty deklaracji VAT za okres wystawienia faktury pierwotnej (korygowanej) i korzystania z przewidzianej w ordynacji podatkowej procedury ubiegania się o zwrot nadpłaty.
Techniczne ułatwienie...
Dodany art. 29 ust. 4a i 4c wprowadził więc techniczne ułatwienie odzyskiwania nadpłaconego podatku należnego. Podatnicy nie muszą już korzystać z procedury odzyskiwania nadpłaty w trybie ordynacji podatkowej, lecz mogą ją odzyskać poprzez bieżące rozliczenie VAT. Jest to zresztą jedyny sposób odzyskania nadpłaconego podatku, ponieważ zgodnie z art. 75 § 6 ordynacji podatkowej podatnik nie może złożyć wniosku o stwierdzenie nadpłaty, jeżeli ustawy podatkowe (np. ustawa o VAT) przewidują inny tryb zwrotu podatku.
...i techniczny problem
Nie ma zatem wątpliwości, że intencją ustawodawcy było umożliwienie podatnikowi bieżącego i sprawnego odzyskania nadpłaconego VAT należnego. Tej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta