Działalność poza strefą może skutkować utratą prawa do zwolnienia
W razie prowadzenia przez przedsiębiorcę strefowego działalności poza terenem specjalnej strefy ekonomicznej może być konieczna alokacja przychodów do działalności strefowej i pozastrefowej. Tylko te pierwsze korzystają ze zwolnienia
Rzadko się zdarza, aby przedsiębiorcy strefowi ograniczali terytorialnie swoją aktywność wyłącznie do obszaru specjalnej strefy ekonomicznej (SSE). Jednak prowadzenie działalności poza terenem strefy może skutkować koniecznością wprowadzenia pewnych zmian organizacyjnych w przedsiębiorstwie strefowym, a także powstaniem obowiązku alokacji przychodów do działalności strefowej (zwolnionej) i działalności pozastrefowej (opodatkowanej).
Zwolnienie obwarowane warunkami
Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy o CIT (odpowiednie regulacje zawiera także ustawa o PIT) wolne od podatku są dochody (z zastrzeżeniami wymienionymi w ustawie) uzyskane z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie SSE na podstawie zezwolenia, o którym mowa w art. 16 ust. 1 ustawy o SSE. Przy czym wielkość pomocy publicznej udzielonej w formie tego zwolnienia nie może przekroczyć wielkości pomocy publicznej dla przedsiębiorcy, dopuszczalnej dla obszarów kwalifikujących się do uzyskania pomocy w największej wysokości, zgodnie z odrębnymi przepisami.
To oznacza, że zwolniony z podatku jest jedynie dochód osiągnięty z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie SSE, wymienionej w zezwoleniu strefowym.
Często jednak zachodzi konieczność (bądź jest to uzasadnione ekonomicznie), by pewne elementy procesu produkcyjnego czy też inne czynności (np. magazynowanie, eksponowanie w punktach...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta