Zapłać składki zdrowotne za menedżera
Nie tylko pracownicy podlegają obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego. Dotyczy to także członków rad nadzorczych, którzy mieszkają na terytorium Polski. Nawet tych, którzy nie są wynagradzani za pełnienie tej funkcji
Już od dnia powołania danej osoby do zasiadania w radzie istnieje obowiązek jej ubezpieczenia. Wygasa on z dniem, w którym przestaje ona pełnić swoją funkcję. Dotyczy to zarówno członków rady nadzorczej pełniących swoje obowiązki w spółkach prawa handlowego, np. w spółce z o.o., jak i w spółdzielniach, przedsiębiorstwach państwowych oraz innych podmiotach, gdzie taki organ występuje. Obowiązek ubezpieczenia nie dotyczy natomiast członków innych organów o zbliżonych kompetencjach, np. członków komisji rewizyjnej w spółce z o.o., członków rady osiedla czy też rady fundacji.
Bez wyjątków
Zasiadający w radzie podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu bez względu na posiadanie innych tytułów do tego ubezpieczenia. A zatem nie ma znaczenia, czy oprócz tego jest pracownikiem, zleceniobiorcą czy też prowadzi własną działalność gospodarczą – w każdym przypadku, z każdego z tych tytułów podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu. Tak samo jak członek rady nadzorczej, który ma ustalone prawo do emerytury lub renty.
Podstawa wymiaru
Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne za członka rady nadzorczej stanowi kwota przychodu w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych, otrzymywanego z tytułu pełnionej funkcji. Wyjaśnić trzeba, że przychody otrzymywane...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta