Czy abonament medyczny trzeba doliczyć do wynagrodzenia pracownika
Jeżeli pracodawca pokrywa koszt opieki medycznej pracowników, uzyskują oni dodatkowy przychód, który należy opodatkować jak wynagrodzenie ze stosunku pracy. Tak uważa minister finansów
I nie zmienił swego stanowiska w tej sprawie, mimo pojawiających się korzystnych dla podatników orzeczeń wojewódzkich sądów administracyjnych.
Niekorzystna interpretacja
W opinii ministra finansów już sama możliwość skorzystania przez pracownika z usług objętych abonamentem medycznym skutkuje powstaniem u niego przychodu. Nie jest również przeszkodą to, że z umowy między pracodawcą i firmą oferującą usługi medyczne nie wynika cena zakupu usługi przypadająca na poszczególnego pracownika (wynagrodzenie przychodni medycznej ustalane jest zwykle na stałym zryczałtowanym poziomie, a jego wysokość nie jest uzależniona od tego, ile osób skorzystało z jej usług). Zdaniem organów podatkowych kwotę ryczałtu z umowy wystarczy podzielić przez liczbę osób uprawnionych do skorzystania z opieki medycznej.
Pracodawcy potrącają zaliczkę
W praktyce tak też się dzieje. Na ogół świadczenie z tytułu objęcia pracowników abonamentem medycznym jest opodatkowywane. Biorąc pod uwagę, że to wyłącznie płatnik odpowiada za niepobrany podatek (zaliczkę na podatek), trudno się dziwić, że pracodawcy wliczają wartość abonamentu do dochodu ze stosunku pracy. Takie działanie ma usprawiedliwione podstawy,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta