Jak przeprowadzić podwyższenie kapitału zakładowego w spółce z o.o.
Można to zrobić na dwa sposoby – poprzez utworzenie nowych udziałów albo zwiększenie wartości nominalnej tych, które już istnieją
Podwyższenie kapitału w spółce z o.o. można podzielić na cztery etapy: podjęcie decyzji o podwyższeniu, objęcie udziałów, pokrycie ich wkładami oraz rejestrację podwyższenia.
Krok 1 – podjęcie decyzji
Tryb zwykły
Kodeks przewiduje trzy podstawowe tryby podwyższenia kapitału zakładowego. Pierwszy polega na zmianie umowy spółki (tzw. tryb zwykły). W tym celu wspólnicy podejmują uchwałę o podwyższeniu kapitału zakładowego spółki oraz związaną z nią uchwałę o zmianie umowy spółki w zakresie wysokości kapitału zakładowego określonego pierwotnie w umowie spółki. Umieszcza się je w protokole sporządzonym przez notariusza. Do podjęcia uchwały wymagana jest większość dwóch trzecich głosów, chyba że umowa spółki stanowi inaczej.
Tryb uproszczony
Podwyższenie kapitału zakładowego jest też możliwe bez dokonywania zmian w umowie spółki, na podstawie jej dotychczasowych postanowień (tzw. tryb uproszczony), ale tylko wtedy, gdy wspólnicy w momencie zawierania lub zmiany umowy spółki wykazali się zapobiegliwością i zamieścili w niej odpowiednie zapisy. Z tych postanowień musi wynikać możliwość podwyższenia kapitału zakładowego bez zmiany umowy, powinny też one określać co najmniej maksymalną wysokość podwyższenia kapitału zakładowego oraz termin, do którego możliwe będzie jego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta