Lekcje można prowadzić nie tylko w placówce oświatowej
Do zorganizowania kursów językowych czy prowadzenia szkoły tańca nie potrzeba specjalnych uprawnień. Osoby, które zamierzają na tym zarabiać, muszą się jednak zastanowić, w jakiej formie i w jakim lokalu rozpocząć swoją działalność
O podjęciu takiej działalności trzeba decydować już teraz – najlepiej rozpocząć ją we wrześniu lub październiku, wtedy bowiem rozpoczyna się rok szkolny i akademicki.
Sposobów prowadzenia zajęć dla dzieci i dorosłych jest kilka. Wybór zależy zarówno od skali, na jaką pozwala lokalny rynek, jak i od nakładów finansowych, które jest w stanie ponieść osoba zamierzająca prowadzić taką działalność.
Nauka w domu...
Najprościej jest uczyć w domu ucznia. Nie potrzeba ani wynajmować lokalu, ani kompletować grupy. Wiele osób nawet nie zgłasza takiej działalności, tylko udziela korepetycji na czarno. Warto się jednak zastanowić nad jej zgłoszeniem w gminnej ewidencji działalności gospodarczej. Osoby, które rozpoczynają działalność po raz pierwszy, mogą liczyć przez dwa lata na zniżki ZUS-owskie. Ułatwieniem, którego jeszcze do niedawna nie było, jest też możliwość zawieszania działalności. Dzięki temu nie trzeba płacić ubezpieczenia za martwy zazwyczaj wakacyjny sezon.
Jeśli jednak chodzi o zimowe ferie, to albo trzeba zajęcia zorganizować tak, żeby trwały one miesiąc, albo liczyć się z dwutygodniowa przerwą w ramach prowadzonej działalności. Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej pozwala ją zawiesić na nie krócej niż miesiąc i nie dłużej niż dwa lata.
Nie na też wymagań co do kwalifikacji osób udzielających lekcji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta