Wycenę poborcy da się zakwestionować
Na poczet spłaty zaległości podatkowej poborca skarbowy zajął kilka rzeczy. Sam je wycenił. Ustalone przez siebie kwoty wpisał w protokole zajęcia. Uważam, że wartość niektórych rzeczy została zaniżona. Czy wycena poborcy jest ostateczna?
Nie Poborca skarbowy nie zawsze może dokonać wyceny zajętej ruchomości. Oszacowania maszyn, środków transportu, wyrobów użytkowych ze złota czy srebra dokonuje biegły skarbowy. Powołanie biegłego może wchodzić w grę również w przypadku niezadowolenia zobowiązanego z wyceny zrobionej przez poborcę.
Co to oznacza w praktyce? Tyle, że czytelnik może zakwestionować wycenę poborcy. W ciągu pięciu dni od zajęcia ruchomości ma prawo złożyć skargę na oszacowanie. Urząd skarbowy prowadzący egzekucję ma obowiązek wezwać wtedy biegłego skarbowego, który oszacuje wartość zajętych rzeczy. O terminie oszacowania powinien zawiadomić czytelnika. Powinien też przesłać mu odpis protokołu oszacowania. Po zapoznaniu się z nim czytelnik może poprosić o kolejną wycenę – tym razem przez biegłego sądowego.
Podstawa prawna:
– ustawa z 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji