Wojewoda ma mniej zadań do realizacji
1 sierpnia weszła w życie ustawa wprowadzająca nowe zasady organizacji administracji w województwach. Przedstawiciele rządu w terenie stracili część swych uprawnień na rzecz samorządów, ale zyskali nowe – głównie kontrolne i nadzorcze
Uchwalona 23 stycznia 2009 r. ustawa o zmianie niektórych ustaw w związku ze zmianami w organizacji i podziale zadań administracji publicznej w województwie nowelizuje w sumie 25 aktów prawnych, zmieniając rozkład sił w województwie. Zdecydowana większość wprowadzonych zmian powoduje przejście kompetencji z wojewody na organy jednostek samorządu terytorialnego.
Wprowadzane ustawą zmiany można podzielić na kilka grup. Pierwsze wprowadzają zmiany strukturalne. Do tej grupy zaliczyć trzeba przede wszystkim ponowne zespolenie na szczeblu wojewódzkim i powiatowym organów Państwowej Inspekcji Pracy. Po drugie ustawa powoduje przeniesienie kompetencji, nie tylko pomiędzy wojewodą a organami jednostek samorządu terytorialnego, ale również np. pomiędzy wójtem i radą. Po trzecie ustawa porządkuje sprawy związane z wydawaniem aktów prawa miejscowego. Oto niektóre z najważniejszych zmian.
Sanepid zespolony
Największa dokonana przepisami ustawy kompetencyjnej nowelizacja dotyczy przepisów ustawy z 14 marca 1985 r. o Państwowej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta