Wydatki na samochód pracownika są limitowane
Właściciel firmy, który zwraca podwładnemu wydatki za używany na cele służbowe prywatny samochód, może zaliczyć je do kosztów podatkowych. Nie zawsze jednak w pełnej wysokości
Musi pamiętać o obowiązujących limitach. Przepisy mówią, że wydatki ponoszone na rzecz pracowników z tytułu używania przez nich samochodów w jazdach lokalnych będą kosztem podatkowym do wysokości określonego limitu lub ryczałtu pieniężnego, który ustala pracodawca na podstawie stawek za 1 km podanych w rozporządzeniu w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy.
Ryczałt w określonej wysokości
Ryczałt ten ustalany jest w zależności od liczby mieszkańców w danej gminie lub mieście, w których pracownik jest zatrudniony, i nie może przekroczyć:
- 300 km – do 100 tys. mieszkańców,
- 500 km – ponad 100 tys. do 500 tys. mieszkańców,
- 700 km – ponad 500 tys. mieszkańców.
Kosztem u pracodawcy będą wydatki do wysokości stawek za 1 km przebiegu pojazdu określonych we wspomnianym rozporządzeniu.
Przebieg powinien być udokumentowany w ewidencji przebiegu pojazdu potwierdzonej przez przedsiębiorcę na koniec każdego miesiąca. Ewidencję przebiegu pojazdu powinna prowadzić osoba, która go...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta