Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dyplomata na nowe czasy

03 października 2009 | Plus Minus | Piotr Jendroszczyk
Guido Westerwelle mówi o Polsce, że jest dla Niemiec tak samo ważnym krajem jak Francja
źródło: AFP
Guido Westerwelle mówi o Polsce, że jest dla Niemiec tak samo ważnym krajem jak Francja

U boku Angeli Merkel pojawił się nowy mężczyzna – Guido Westerwelle. Zdołał pokonać wszystkich rywali i to z nim kanclerz Niemiec ustalać będzie obecnie wszystkie najważniejsze decyzje

Guido Westerwelle za kierownicą starego garbusa wiezie Angelę Merkel – to zdjęcie ma już dokładnie osiem lat, ale przypomniał je właśnie konserwatywny „Frankfurter Allgemeine Zei-tung” na pierwszej stronie z tytułem „Happy end”. Szczęśliwy koniec długiego politycznego flirtu, który zakończył się szczególnie pomyślnie dla 48-letniego Guido Westerwellego, przyszłego wicekanclerza Niemiec i szefa dyplomacji najpotężniejszego państwa w Europie.

Kierowana przez niego partia wolnych liberałów FDP wróciła do władzy po 11 latach w opozycji. Zawdzięcza to w ogromnej mierze swemu szefowi. Jest wymarzonym partnerem politycznym Angeli Merkel i jej CDU. Wygrali wspólnie ostatnie wybory i przez cztery lata będą nierozłączną parą na niemieckiej – i światowej – scenie politycznej. – Świetna para, rozwiedziona kobieta, bez potomstwa, przy tym z dawnej NRD oraz gej i liberał – ironizował kiedyś Daniel Cohn-Bendit, polityk Zielonych, wskazując na polityczny mariaż, który jeszcze nie tak dawno byłby w konserwatywnych Niemczech nie do pomyślenia.

CDU i FDP tworzyły nieraz w przeszłości wspólne rządy, ale partiami kierowali bogobojni i stateczni politycy, ojcowie rodzin. Dzisiaj nikogo nie razi już zbytnio, że partią chrześcijańskiej demokracji kieruje kobieta, której życie osobiste jest zaprzeczeniem wartości chadeckich. Nikogo nie interesuje już także zbytnio osobiste życie Guido...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8438

Spis treści
Zamów abonament