Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pomostówkę można przeliczyć

12 grudnia 2009 | Prawo | Magdalena Januszewska

Kto dorabia do emerytury pomostowej, może wystąpić o uwzględnienie dodatkowych okresów pracy

Od tego roku ubezpieczeni mogą przechodzić na emerytury pomostowe. Świadczenie to ustala się w ten sposób, że podstawę obliczenia emerytury (czyli sumę składek z uwzględnieniem ich waloryzacji i zwaloryzowanego kapitału początkowego) dzieli się przez średnie dalsze trwanie życia dla osób w wieku 60 lat, określone według obowiązującej w dniu zgłoszenia wniosku o przyznanie emerytury pomostowej tablicy średniego dalszego trwania życia. Nieważne ile faktycznie ma lat osoba, która przechodzi na pomostówkę.

Potem dorabia

Jeżeli korzystający z niej pracownik jest członkiem otwartego funduszu emerytalnego, to przy ustalaniu podstawy obliczenia emerytury składki na ubezpieczenie emerytalne zgromadzone na jego koncie w ZUS zwiększą się przez pomnożenie wskaźnikiem korygującym 19,52/12,22. Jest to stosunek pełnej wysokości składki na ubezpieczenie emerytalne do wysokości zaewidencjonowanej na koncie ubezpieczonego w ZUS. Traktuje się więc przechodzącego na pomostówkę tak, jakby nie należał do OFE i cała jego składka emerytalna pozostała w ZUS.

Osoba, która otrzymała emeryturę pomostową, może dalej pracować. Stosuje się w takim wypadku...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8497

Spis treści
Zamów abonament