Nieruchomość ze schedy czasem trzeba spłacić
Jeśli spadek otrzymało kilku spadkobierców, ten, który chce uzyskać np. dom na wyłączną własność, będzie musiał spłacić pozostałych
Inaczej będzie tylko wówczas, gdy pozostała część majątku wystarczy na pokrycie wartości ich udziałów w tym domu.
Matka czytelnika, jej ojciec i matka uzyskali przez zasiedzenie własność działki, każdy w 1/3. Na działce został wybudowany dom, głównie za pieniądze matki czytelnika. Jej matka zmarła w 1984 r., a ojciec w 1989 r. Nie zostawili testamentu. Czytelnik mieszka w domu od 1980 r., tj. od jego wybudowania, i łoży na jego utrzymanie i remonty. Matka od 1982 r. jest na emeryturze. Po jej rodzicach dziedziczą też: dwoje dzieci zmarłej siostry i dwoje dzieci zmarłego brata.
Czytelnik pyta, jak uregulować kwestię własności domu. Czy może liczyć w opisanej sytuacji na uzyskanie własności przez zasiedzenie?
Zasiedzenie dopiero po 30 latach
Zacznijmy od odpowiedzi na drugie pytanie. Zasiedzenie następuje po 30 latach takiego samoistnego władania. Do owych 30 lat nie można zaliczyć czasu, gdy spadkobierca mieszkał w spadkowym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta