Czy urządzenia techniczne należy opodatkować tak jak budowle
Od właściwej kwalifikacji danych obiektów zależy to, czy będą obciążone podatkiem od nieruchomości. W tej sprawie dochodzi do wielu sporów z fiskusem, także w branży energetycznej
Interpretacja zawartej w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych definicji budowli wykorzystywanych na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej od lat budzi istotne kontrowersje i wątpliwości.
Niejasne przepisy powodują spore ryzyko dla podatników prowadzących działalność w sektorze energetycznym.
Organy podatkowe, kierując się względami stricte fiskalnymi, podejmują próby obciążenia podatkiem od nieruchomości nie tylko obiektów budowlanych spełniających kryteria budowli, lecz także powiązanych z nimi urządzeń technicznych, których wartość nieraz wielokrotnie przewyższa wartość elementów o charakterze budowlanym.
Jak zatem bronić się przed nieuzasadnionym zakwestionowaniem przez organy podatkowe przyjętej przez podatnika kwalifikacji urządzeń technicznych jako obiektów niepodlegających podatkowi od nieruchomości? Przedstawiamy kilka argumentów.
Definicja z prawa budowlanego...
Kwalifikacja danego urządzenia technicznego do kategorii budowli podlegających podatkowi od nieruchomości wymaga analizy zarówno ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, jak i prawa budowlanego.
W myśl art. 1a ust. 1 pkt 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych budowla to obiekt budowlany w rozumieniu przepisów prawa budowlanego niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury.
Jest to także urządzenie budowlane w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta