Odszkodowanie za rozwiązanie umowy leasingu bez VAT
Zapłata przez leasingobiorcę odszkodowania z tytułu przedwczesnego rozwiązania umowy nie jest wynagrodzeniem za wykonanie usługi przez leasingodawcę. Dlatego nie podlega opodatkowaniu
Tak rozstrzygnęła Izba Skarbowa w Warszawie w interpretacji z 9 listopada 2009 r. (IPPP3/443-775/09-3/MM).
Spółka (leasingodawca) zawarła z kontrahentem umowę leasingu. Zgodnie z jej postanowieniami jeśli leasingobiorca zwleka z zapłatą co najmniej jednej raty lub przez co najmniej miesiąc nie uiszcza innych opłat, wówczas leasingodawca ma prawo wypowiedzieć umowę.
Strony uzgodniły, że w takim wypadku leasingodawcy przysługuje roszczenie o naprawienie szkody i zapłatę kwoty stanowiącej sumę opłat za pozostały okres umowy leasingu.
Spółka wystąpiła do fiskusa z pytaniem, czy kwoty powyższych odszkodowań będą podlegały opodatkowaniu VAT i czy w tej sytuacji otrzymane odszkodowanie powinno być udokumentowane za pomocą faktury.
W opinii spółki otrzymana przez nią kwota wynikająca z nienależytego wywiązania się kontrahenta z warunków umowy leasingu nie stanowi zapłaty za świadczenie usługi w rozumieniu ustawy o VAT....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta