Telepracownik musi mieć swoje akta
Firma zatrudniająca podwładnych pracujących w domu nie musi zapewniać im biurka czy fotela. Powinna jednak dostarczyć im komputer. Nie może też zapominać, że takie osoby podlegają ubezpieczeniu, przeszkoleniu z BHP oraz że trzeba prowadzić ich teczkę osobową
Jeśli pracownik chce pogodzić życie zawodowe z rodzinnym i mieć elastyczną organizację pracy, to dobrym rozwiązaniem w jego przypadku może być telepraca. A to dlatego, że może ona być wykonywana regularnie poza zakładem pracy. Pozwala na to art. 675 k.p.
Zatem miejsce świadczenia takiej pracy będzie także poza siedzibą zakładu pracy. Przy czym praca poza zakładem nie oznacza zawsze pracy w domu. Telepraca może być wykonywana częściowo poza zakładem, a częściowo w zakładzie pracy.
Może być wykonywana na lotnisku, w sali konferencyjnej, w poczekalni. Miejscem wykonywania telepracy mogą być wreszcie centra elektroniczne (tak Małgorzata Gersdorf [w]
Małgorzata Gersdorf, Krzysztof Rączka, Jacek Skoczyński „Kodeks pracy. Komentarz” Warszawa 2008, Wydawnictwo Prawnicze LexisNexis, wydanie IX).
Komunikacja elektroniczna
Do wykonywania telepracy niezbędne jest wykorzystywanie środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (DzU nr 144, poz.1204 ze zm.).
A za takie art. 2 pkt 5 ustawy uznaje rozwiązania techniczne, w tym urządzenia teleinformatyczne i współpracujące z nimi narzędzia programowe umożliwiające indywidualne porozumiewanie się na odległość przy wykorzystaniu transmisji danych między systemami teleinformatycznymi, a w szczególności pocztę elektroniczną....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta